Мета уроку: допомогти учням зрозуміти причини деградації Скруджа та шлях його повернення до людей; розвивати вміння аналізувати художній твір, досліджувати його зміст, узагальнювати прочитане; виховувати навички читача-дослідника
Обладнання: підручник-хрестоматія «Зарубіжна література.6 клас», папір, фломайстри, добірка картинок «Вогонь – друг», «Вогонь - ворог» для роботи в групах, буктрейлер до повісті Чарлза Діккенса «Різдвяна пісня у прозі», вітальні листівки до Нового року та Різдва
Тип уроку: урок узагальнення вивченого з елементами дослідження
Ключові компетентності:
1) спілкування державною мовою;
2) уміння вчитися;
3) соціальна та громадянська компетентності.
Предметні компетентності:
1) знання художнього твору у єдності змісту та форми;
2) розуміння специфіки оригіналу та художнього перекладу;
3) формування читацького досвіду та якостей творчого читача;
4) порівняння літературних творів (компаративний аналіз або його елементи);
5) уміння творчо – критично осмислювати зміст художнього твору.
Наскрізні лінії:
1) громадянська відповідальність (НЛ -2);
2) здоров’я та безпека (НЛ - 3)
3) підприємливість і фінансова грамотність (НЛ - 4)
Епіграф:
Є темні сили на землі, але тим
яскравішим здається світло.
Ч. Діккенс
Перебіг уроку
1. Мотивація навчальної діяльності
Забезпечення
емоційної готовності до уроку
Я трохи хвилююся. Хочу обговорити з вами дуже важливі
питання., відповісти на
які, здавалося б, легко , але насправді – складно. Дуже
хочу, аби наш урок був
вдалим. Заплющте очі. Побажайте в думках своїм
однокласникам, собі й мені успіхів.
Робота в групах (Створення колажів «Вогонь - друг», «Вогонь - ворог»)
Група 1 Група 2
«Вогонь - друг» «Вогонь - ворог»
Презентація напрацьованого
2. Слово вчителя
Так,вогонь може бути і другом, і ворогом. Про це вам відомо. Ви знаєте, як не допустити, щоб вогонь не перетворився на нашого ворога. Про це свідчать і створені вами колажі.
Чому ви працювали над колажами зрозумієте дещо пізніше.
Завдання класу
Віднайти серед напрацьованого в колажах переносне значення слова «вогонь»
3. Актуалізація опорних знань (хвилинка літературознавців)
1) Які види художніх образів вам відомі? (традиційні, індивідуальні, вічні).
2) Поясніть значення кожного з цих образів.
3) Який образ ми називаємо вічним?
4) Наведіть приклади вже відомих вам вічних образів.( Герої давньогрецьких міфів Прометей, Ікар).
5) Яким є вогонь, що титан Прометей забрав у Зевса і віддав людям? (Необхідним, добрим )
Завдання
1. Завдання:
Вибудувати в робочих зошитах ланцюжок асоціацій до словосполучення « добрий вогонь».
Добрий вогонь – вогонь Прометея – родинне вогнище – червона квітка – святкові вогні – вогники в очах – вогонь душі – вогонь серця
Запитання: Про який саме вогонь, на вашу думку, ми будемо вести мову на уроці?
Завдання: Виберіть з ланцюжка асоціацій те, що може стосуватися твору
Чарлза Діккенса «Різдвяна пісня у прозі».
«Місток» до теми уроку
Яким буде ключове слово теми? (підказка в асоціативному ланцюжку: ВОГОНЬ)
4. Повідомлення теми та мети уроку.
Зверніться до епіграфу. Який художній прийом використовує Ч. Діккенс у цьому висловлювані?
(Антитеза : темні сили – світло )
5. Актуалізація опорних знань
Слово вчителя
Чарлз Діккенс – великий гуманіст. Можливо, саме тому герої його творів завжди перемагають темряву, йдуть життєвими дорогами, осяваючи собою Всесвіт.
Завдання:
Пригадайте зміст статті підручника про життя і творчість письменника. Що означав вогонь в житті Діккенса?
(с. 83 від слів «Бездушному світу… до «просте земне щастя»)
(Родинне вогнище, святкові вогні різдва, іскрометний гумор, світло добра і надії, тепло сторінок творів Діккенса, серце письменника, полум’я радості)
Складіть інформаційне гроно «Образ вогню в житті Діккенса»
6. Питання для бесіди
Що таке Різдво в житті людини?
Які асоціації викликає у вас це свято?
Прочитайте коментар підручника щодо Різдва. (с.84 абзац: від слів «Час дії повісті…» до «на кращі зміни в житті»).
7. Перегляд буктрейлеру до повісті.
8. Завдання: скласти асоціативний кущ до слова «Різдво», доповнивши його кольоровою палітрою .
9. Запитання до класу
1. Чи співпадає ваше уявлення про Різдво зі змістом повісті Ч.Діккенса?
2. Що «неприродного» віднайшли ви в творі?
(Скрудж не любить Різдво, навіть ненавидить це свято)
3.Чому? З чого почалося все?
(З втрати «вогню» у душі, серці)
4. Як це проявляється в творі? (дитинство, самотній хлопчик у школі…)
Слово вчителя про рід занять героя ( єдиний після смерті компаньйона власник бізнесу; його офіс –контора з єдиним працівником - писарем).
Робота в групах
Група 2 Група 1
Умови,створені господарем для працівника Умови,необхідні для плідної роботи
(с.86 )
низький температурний режим; тепло;
неповага; затишок;
повна безправність працюючого; повага
неохоче надання працюючому святкового вихідного гідна заробітна плата;
преміювання до свята
Міркування учнів про ставлення до підлеглих в процесі підприємницької діяльності і можливість чи неможливість відстоювати свої права(с. 88 – писар заплескав у долоні, коли племінник Скруджа почав славити Різдво; слова Скруджа про можливу втрату служби )
5.Чи вдалося Струджу віднайти вогонь, котрий він втратив на життєвій дорозі?
6.Хто допоміг йому?
(Три духи: Минулого Різдва, Теперішнього Різдва, Майбутнього Різдва)
8. «Пошук інформації» в групах (вибіркове читання, добір цитат для теми, узагальнення у вигляді схем).
І група «Втрата вогню в житті Скруджа»
ІІ група «Повернення вогню в життя Скруджа»
9. Підсумок роботи в групах
Скрудж жив в «темряві». Привид Марлея намагається застерегти героя.
Від чого?
Без чого не може жити людина? (Без любові, співчуття, милосердя, без вогня в своєму серці)
10. Гра «Мікрофон» (відповідь на запитання «Що означає вогонь в житті людини?»)
11.Складання сенкану до слова «вогонь»
12. Слово вчителя
Вогонь повернувся в життя Скруджа. Що потрібно, щоб не втратити його ще раз і вже назавжди?
13. Прийом «Порада герою»
Скрудж, щоб ти не втратив віднайдений вогонь, потрібно….
14. Завдання додому
- Підготувати зв’язну усну розповідь «Різдво у нашій родині».
- Заповнити отриману вітальну листівку – привітання рідних з Новим роком та
Різдвом.
Немає коментарів:
Дописати коментар