Тема уроку : Ідея радості й відкриття світу у творі Елеонор Портер «Полліанна»
Мета уроку: поглибити знання учнів щодо основної ідеї роману, розвивати вміння міркувати про прочитане, узагальнювати, робити власні висновки; виховувати читацьку культуру в процесі роботи з твором великого жанру – романом
Обладнання: портрет Елеонор Портер, буктрейлер до твору
Очікувані результати:
ü учні вміють розповідати про основні події твору;
ü характеризують образ головної героїні з точки зору її гри «в радість»
ü дають оцінку моральним вчинкам Полліанни
Перебіг уроку
Забезпечення
емоційної готовності до уроку
Діти, давайте привітаємося із сонячним
промінцями і перетворимося на маленькі сонечка.
«Я- маленьке сонце. Я прокидаюся. Я вмиваюся. Я
розчісую свої промінці і піднімаюся вільно і урочисто.
Я-велика Куля. В мене є багато тепла і світла.
Я- велике Сонце. Я дарую своє тепло всім: небу,
хмаркам, річці, полям, тваринам, людям. Я посміхаюся від щастя дарувати тепло.»
1. Вступне слово вчителя
Декілька уроків поспіль спілкуємось ми з головною героїнею роману Елеонор Портер та дорослими, які оточують дівчинку. Непростими є стосунки між ними.
2. Мотивація навчальної діяльності на уроці.
Ø Уявімо собі, що Полліанна живе в наш час і відкрила свою сторінку в соціальних мережах. Кого з дорослих, на вашу думку, вона могла б включити до числа своїх друзів?
Ø Чи був би у дівчинки «чорний список»?
Ø Чому вона не може мати такого списку? (дівчинка вважає, що всі люди добрі, хороші, тільки, чомусь, приховують це).
3. Актуалізація та поглиблення знань з теорії літератури.
§ Пригадайте, який за своїм жанром твір «Полліанна».
§ Що таке роман?
§ Чим він різниться від повісті?
§ Чи можемо ми погодитись, що автор показує нам, читачам, історію формування характеру головної героїні? (Так, Портер показує нам минуле героїні, багато разів у своїх спогадах Полліанна повертається до цього минулого. Автор широко показує і її сьогодення.
4. Робота над змістом твору
Завдання
Пропоную спробувати відтворити події Минулого і Сьогодення у творі
v Що, на ваш погляд, об’єднує Минуле й Сьогодення Полліанни?
v Що взяла з Минулого дівчинка, окрім валізи та декількох сукенок?(Гру в «радість»)
5. Повідомлення теми та мети уроку
Слово вчителя
Спробуйте увити собі вулицю у великому місті. Безліч людей. У кожного свої проблеми. У кожного своє життя. Ви йдете та уважно вдивляєтесь у ці обличчя. Які вони?
(Зосереджені. Напружені. Сумні. І дуже-дуже мало радісних облич).
Чому це так? Невже так все погано у житті цих людей?!
Кого, на вашу думку не вистачає поряд з цими людьми?
(Полліанни з її грою в «радість»).
6. Словникова робота
Складання синонімічного ряду: радість – радісний – радіти
Тлумачення лексичного значення слів
Радість – почуття задоволення, внутрішнього умиротворення.
Радісний –
- сповнений радості;
- той, хто приносить радість;
- той, хто передає радість.
Радіти – відчувати радість.
7. Питання та завдання класу
Пригадайте, хто придумав гру в «радість» (Батько)
Завдання: знайти в тексті та прочитати розповідь Полліанни про історію гри.
Ø Чи є щось спільне між лялькою та милицями?
Ø Чому милицям слід було радіти ?(Тому, що вони, милиці, Полліанні не потрібні, у неї все гаразд з ногами).
Спробуємо створити асоціативне гроно «Лялька», «Милиці».
Ø Чому батько придумав цю гру? (Щоб Полліанна не плакала)
Ø Доберіть до поданих слів антоніми :
Радість – (Сум)
Сміх – (Сльози, плач)
Ø Пригадайте, коли Полліанні вкрай необхідна була гра в «радість»? (Коли їй було дуже сумно, важко, коли не виправдовувалися її сподівання)
Ø Навести приклади з тексту (Можливо зупинитися на епізоді «Кімната на горищі» )
К І М Н А Т А
Якими були відчуття дівчинки від кімнати?
Справжні: розчарування.
Вигадані: «радість» від того, що не буде бачити в дзеркалі ластовиння на своєму обличчі.
Слово вчителя
Полліанна поселилася в будинку своєї тітки. Цей простір затісний для неї. Дівчинка хоче відкрити для себе Світ. У романі цей Світ – це містечко та його жителі.
v Як жив кожен з героїв до появи в їхньому житті Полліанни?
v Які відбулися зміни?
Місіс Сноу (інвалід) – плете різноманітні речі, які приносять користь дорослим і малюкам.
Містер Джон Пендлтон – всиновив Джиммі Біна
Тітка Полли – можливо, знайде своє щастя з лікарем Чілтоном.
§ Що може змінитися в людині? (Зовнішність, поведінка, мова, душа)
§ Яка з цих змін, на вашу думку, найважливіша? (Душа)
§ В що вірила Полліанна? (Виявляється, в душу людини).
§
За Біблією
- людина заслуговує всепрощення;
- може спокутувати гріх;
За Полліанною
- поганих людей немає;
- всі люди добрі;
- вчинки людей можна виправдати;
- кожній людині потрібно дати шанс.
Перегляд буктрейлеру до твору з інтернету
Завдання:
окреслити світ, який відкрила собі та жителям містечка Полліанна
8. Підсумки уроку
Таким чином , американська письменниця Елеонор Портер немов попереджає нас: не гнівіть Бога, радійте життю, змінюйте світ на краще. Якщо в житті виникають труднощі – пригадайте Полліанну з її грою в «радість».
Мікрофон:
Що я хотіла(в) би побажати Полліанні?
Завдання додому
Підготуватися до уроку розвитку мовлення. Переказати уривок з роману «Зустріч Полліанни з Джиммі Біном»
© від імені Джиммі Біна (хлопчики)
© від імені Полліанни (дівчатка)
Немає коментарів:
Дописати коментар