Тема: Генріх Гейне «Задзвени із глибини…» Втілення краси весняної природи у вірші.
Мета уроку: навчати п’ятикласників працювати з біографією митця; створювати у них цілісне уявлення про роди літератури та,зокрема, про поезію; розвивати навички аналізу поетичних творів, образно - асоціативне мислення; удосконалювати вміння інтерпретувати (передавати власне сприйняття художнього твору); виховувати естетику читацьких смаків
Тип уроку: урок засвоєння нових знань з елементами дослідження
Обладнання: портрет Г.Гейне, комп'ютерна презентація, підручники, матеріал для роботи в групах
Ключові компетентності:
1) спілкування державною мовою;
2) уміння в;читися
3) соціальна та громадянська компетентності.
Предметні компетентності:
1) знання художнього твору у єдності змісту та форми;
2) розуміння специфіки оригіналу та художнього перекладу;
3) формування читацького досвіду та якостей творчого читача;
4) порівняння літературних творів (компаративний аналіз або його елементи);
5) уміння творчо – критично осмислювати зміст художнього твору.
Наскрізні лінії:
1) громадянська відповідальність (НЛ -2);
2) здоров’я та безпека (НЛ - 3)
Перебіг уроку
Забезпечення емоційної готовності до уроку
Доброго ранку, сонце і вітер!
Доброго ранку, ліси і поля!
Доброго ранку, плането Земля!
А всім присутнім зичимо здоров’я і добра!
I «Хвилинка літературознавців»
«Щоб бути читачем, я оволодіваю читацькою «абеткою»»
Слова – синоніми? (азбука, алфавіт)
Запитання
1) Які роди літератури вам відомі?
2) Як написані прозові твори?
3) Яка мова характерна для поезії?
4) Які жанри поезії вам вже відомі?(сонет, вірш)
5) Який сонет ми вивчили? Автор?
6) Який вірш вчили на минулому уроці?
7) Які художні засоби відомі вам?(метафора, епітет)
Робота в групах «Встановіть відповідність та знайдіть помилку»
Група 1 Група 2
Опис природи в Йоганн Гете
художньому творі, Англія,
пейзаж, Джон Кітс, тема;
Англія, Німеччина
Йоганн Гете те,про що йдеться в художньому творі
Німеччина. «ліг супокій»,
«Нічна пісня мандрівника» ідея,
основна думка художнього твору
«Нічна пісня мандрівника»
«Про коника та цвіркуна» «Про коника та цвіркуна»
«ти теж спочинеш скоро»
«невтомний голосок»,
«мовчання крижане»
художнє означення,епітет
Презентація напрацьованого
Слово вчителя
Англійський поет Джон Кітс та представник Німеччини Йоганн Гете
створили свої поетичні шедеври.
Що спільного у віршах?
Завдання :
- виразно прочитати поезію Гете «Нічна пісня мандрівника»;
- стисло проаналізувати твір.
ІI. Прийом «Вернісаж ілюстрацій»
- Огляд виставки «Я ілюструю твір Й.Гете «Нічна пісня мандрівника»»; авторська презентація «Я прагнув(ла) передати своїм малюнком…»
ІІI.»Місток»до нової теми
Природа — диво! Це великий зодчий!
Вона творити може чудеса.
Людина — мандрівник, до див охочий,
Пізнати хоче землю й небеса,
Щоб і собі творити, будувати.
Красою дивуватись кожну мить…
Вона творити може чудеса.
Людина — мандрівник, до див охочий,
Пізнати хоче землю й небеса,
Щоб і собі творити, будувати.
Красою дивуватись кожну мить…
Світ навколо нас такий чарівний,такий квітучий та радісний!Ми – невід’ємна частинка матінки – природи. Мабуть, найбільшу насолоду і радість у нас викликає спілкування з природою. Вона завжди хвилювала та хвилює, чарувала та чарує нас.
Творчість німецького поета Г. Гейне давно вже подолала кордони і відома у всьому світі. Найбільш знана збірка його поезій «Книга пісень». І сьогодні ми відкриємо одну з чарівних сторінок .
IV. Повідомлення теми та мети уроку
Ми познайомимось із віршем «Задзвени із глибини», спробуємо зрозуміти , в чому бачив красу і неповторність поет, які художні засоби використовує поет для того, щоб досягти гармонії у передачі побаченого та відчуємо мелодійність поезій Гейне.
ІІІ. Засвоєння нових знань.
1.Короткі відомості про Г. Гейне
Учень-біограф: Г.Гейне Народився в Дюссельдорфі у 1797 р. у родині торговця сукном. Вихованням сина серйозно займалася мати. Батько хотів,щоб син продовжив його справу . Генріха відправляють до Гамбурга проходити стажування у дядька Соломона .Праця в банку хлопцю була нецікавою,тому він шукав собі справу по душі - пише вірші. Коли дядько Соломон дізнався про це,то зрозумів,що з комерцією у Генріха покінчено назавжди. Генріх повернувся додому. Навчався в кількох університетах (Бонн, Геттінген, Берлін). Знайомиться з видатними людьми свого часу .
Багато подорожував. Перу Г.Гейне належить багато творів.
2.Робота над віршем «Задзвени із глибини».
Читання уривку з вірша в оригіналі (вчитель іноземної мови).
Читання вірша вчителем (в перекладі на українську мову
Л. Первомайським).
Гра «Асоціація»
З чим у вас асоціюється весна як пора року?
Що символізує троянда? Які асоціації викликає у вас ця квітка?
( «Ланцюжок думок»)
Давайте спробуємо відчути і зрозуміти, які асоціації викликала троянда у поета Г.Гейне.
Перегляд відеопрезентації
Задзвени із глибини
Тихої печалі,
Мила пісенько весни, -
Линь все далі й далі!
Линь, дзвени, знайди той дім,
В квітах сад зелений,
І троянду перед ним
Привітай від мене.
Переклад Л.Первомайського
Тихої печалі,
Мила пісенько весни, -
Линь все далі й далі!
Линь, дзвени, знайди той дім,
В квітах сад зелений,
І троянду перед ним
Привітай від мене.
Переклад Л.Первомайського
Бесіда:
- Яке враження справив на вас цей вірш?
- Які картини ви побачили? («Усне малювання»)
- Які художні засоби використав Г.Гейне у своєму вірші?
(Епітети: «тиха печаль, мила пісенька»)
Доповнення вчителя: автор «оживив» пісеньку весни.
Доведіть це рядками з поезії (ліричний герой просить «пісеньку весни» знайти дім, з яким його щось пов’язує, і привітати від його імені троянду).
Символом чого може бути троянда? (дівчини,кохання, коханої)
Символом чого, на вашу думку, може бути дім і сад, про який згадує ліричний герой? («Ланцюжок думок»)
Робота в групах. Завдання : скласти сенкан
Група 1 Група 2
Троянда Дім
ІV.Підсумок
Генріх Гейне у вірші «Задзвени із глибини» наслідує фольклорні традиції свого народу, звертається до образу троянди і трактує його як символ весни, оновлення, отчого дому. У вірші Гейне маленька квітка стала образом-символом, бо ввібрала у своє значення багато узагальненого змісту. Але поет не відкрив чогось нового в поетичному світі, він додав до нього своє бачення традиційного символу.
Вправа «Я дізнався (лася)»
Завдання: Кожен учень продовжує твердження «Я дізнався (лася )…» (інформація,яку отримано на уроці).
V. Домашнє завдання:
Вивчити поезію напам’ять.
Індивідуальне завдання: підготувати повідомлення про Е.Сетона-Томпсона у формі монологу «Я-письменник»
Немає коментарів:
Дописати коментар