7 клас
Тема: Олександр Грін. «Пурпурові вітрила». Головні герої твору
Мета: поглибити знання учнів про художній твір як видатне явище мистецтва; розвивати навички переказу тексту, творчі здібності школярів; уміння аналізувати прозовий текст, художні образи; поглиблювати навички виразного читання, словесного малювання; сприяти вихованню моральних якостей учнів, віри у велику силу добра й кохання.
Обладнання: портрет Гріна, підручник Є. Волощук, О.Слободянюк «Зарубіжна література», буктрейлер до твору, роздатковий матеріал для роботи в групах
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Ключові компетентності:
1) спілкування державною мовою;
2) уміння вчитися;
3) соціальна та громадянська компетентності.
Предметні компетентності:
1) знання художнього твору у єдності змісту та форми;
2) розуміння специфіки оригіналу та художнього перекладу;
3) формування читацького досвіду та якостей творчого читача;
4) порівняння літературних творів (компаративний аналіз або його елементи);
5) уміння творчо – критично осмислювати зміст художнього твору.
Наскрізні лінії:
1) громадянська відповідальність (НЛ -2);
2) здоров’я та безпека (НЛ - 3)
Епіграф
…Я зрозумів одну немудру істину.
Вона в тому, щоб робити так звані чудеса своїми руками.
О. Грін
Перебіг уроку
Забезпечення емоційної готовності до уроку
Ти- сам загадка. Відгадай себе.
І все, мабуть, тоді на місце стане.
Червоне, біле, ніжно-голубе
Відкриється за шторою туману
В. Крищенко
І. Рольва гра «Монолог Сашка Гринєвського»
.
Я, Сашко Гринєвський, захоплювався творами Жуля Верна, Джонотана Свіфта, Джека Лондона. Доля улюблених героїв додавала мені сили жити. Я мріяв стати капітаном, плавати на великому кораблі, відкривати невідомі землі, тому в 16 років приїхав до Одеси, щоб вирушити у кругосвітню подорож. Але усі капітани мені відмовляли. Я ледве не помер з голоду. Нарешті мені пощастило: мене взяли матросом на корабель. Моряк з мене не вийшов, я мусив визнати, що трудові будні разюче відрізняються від фантазій про романтичні подорожі: служба обернулася тяжкою працею, насмішками товаришів і знущанням хазяїв. Мене списали з корабля, далекі краї залишились в моїх мріях.
Запитання до учнів
-Чий монолог ви прослухали?
-Про що мріяв О.Грін?
-Чи здійснилися його мрії?
-Як пов’язані його нездійснені мрії з твором «Пурпурові вітрила»?
ІІ. Хвилинка літероатурознавців
Які роди літератури вам відомі?
Як написані прозові твори?
Назвіть відомі вам жанри прози?
Робота з роздатковим матеріалом «Від відомого до нового»
Серед зазначених жанрів прози знайти
1) відомі;
2) невідомий (той, що раніше не вивчався) - феєрія
ІІІ. Прийом «знайди ознаки»
- Що таке феєрія?( Феєрія — театральна або циркова вистава з фантастичними ефектами й трюками; у переносному значенні: чарівне, казкове видовище).
- Доведіть, що твір є феєрією. (Вигадана країна і місто, казковий Егль, корабель із пурпуровими вітрилами, казковий світ, де збуваються мрії).
ІV. Повідомлення теми та мети уроку(запис у робочих зошитах).
V. Робота в групах (підібрати із наявних «пазлів» те, що стосується Ассоль та Грея)
1 група -Ассоль 2 група - Грей
3) Егль, Каперна, галерея з портретами родичів,замок(палац), обпечений зап’ясток (здоров’я та безпека (НЛ - 3))
старовинна дорога каблучка, «Секрет», вугляр, Артур, Лонгрен, корабель на картині, капітан,кораблик, Мері, Меннерс.
V. Добір матеріалу для характеристики Ассоль.
Учні працюють з текстом, підтверджуючи свої думки.
Слова - паролі (необхідно заповнити асоціативною інформацією)
Сім’я Друзі Егль Мрія
Булінг щодо Ассоль (вчитель наголошує,коментує)
Узагальнення напрацьованого
VI. Добір матеріалу для характеристики Грея.
- Учні працюють з текстом, підтверджуючи свої думки.
Слова - паролі (необхідно заповнити асоціативною інформацією)
Сім’я Друзі Ассоль Капітан Здійснення мрії
Узагальнення напрацьованого
-
- VII. Прийом «Знайди спільне у героїв»
Учні, використовуючи текст, наводять приклади
(несхожість на інших, мрійливість, віра в здійснення мрії)
VIII. Перегляд буктрейлеру до твору.
IX. Робота над епіграфом.
X. Складання сенкану:
,
Хлопчики – «Ассоль»
Дівчатка – «Грей»
XI. «Мікрофон»
Сьогодні я зрозумів(ла)…
XII. Завдання додому.
Підготувати власне висловлення на тему: «Чудеса треба творити власними руками»
Немає коментарів:
Дописати коментар