Компетентнісний підхід кардинально змінює освітню роль учня - із реципієнта (того, хто сприймає інформацію) він перетворюється на активного учасника освітнього процесу, самостійного суб'єкта навчальної діяльності, котрий здобуває, перевіряє, обробляє та використовує інформацію. (Із Концепції Нової української школи) Дитина ХХІ століття - це вже не учень, а здобувач знань. Учитель ХХІ не навчає, а допомагає дитині здобувати знання, координує її дії.(Із Закону України "Про освіту")

неділя, 10 лютого 2019 р.

Вірш Редьярда Кіплінга «Якщо…», його провідна ідея

7 клас
Тема урокуВірш Редьярда Кіплінга «Якщо…», його провідна ідея

Мета: поглибити знання учнів про поезію Кіплінга, здійснити аналіз вірша Кіплінга «Якщо...», дослідити ідею духовного випробування людини, її моральної стійкості;розвивати вміння учнів знаходити спільне з раніше вивченим, порівнювати  художній переклад і переспів; виховувати культуру читача
                                                 
Тип уроку: урок  вивчення нового матеріалу з елементами дослідження
Ключові компетентності:
1)    спілкування державною мовою;
2)    уміння вчитися;
3)    соціальна та громадянська компетентності.
Предметні компетентності:
1)    знання художнього твору у єдності змісту та форми;
2)    розуміння специфіки оригіналу та художнього перекладу;
3)    формування читацького досвіду та якостей творчого читача;
4)    порівняння літературних творів (компаративний аналіз або його елементи);
5)      уміння творчо – критично осмислювати зміст художнього твору.
Наскрізні лінії:
1)    громадянська відповідальність (НЛ -2);
                                                  Якщо ущерть наповниш біг хвилини
                                   Снагою дум, енергією дій,
                                           Тоді весь світ тобі належить...
Д. Р. Кіплінг
Перебіг уроку

Забезпечення емоційної готовності до уроку.
"До успіху"
Не просто слухати, а чути: 
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
1Актуалізація опорних знань учнів.
- Що потрібно людині, щоб не зупинятися перед випробуваннями? (Вірити в свої сили, мати певну позицію, за якою вона зможе жити.)
- Пригадайте «Баладу про Схід і Захід» Кіплінга. Хто викликає у вас повагу?
- Які рядки свідчать про зміну у взаєминах героїв? (Полковничий син: «…той, хто вчора ворогом був, сьогодні товариш нам»).
  - Як ви, читачі, сприйняли розв’язку балади?
  - До чого закликає автор? (мир і дружба між народами – велика сила).
Літературознавча хвилинка
До якого роду літератури належить вивчений твір?(Поезія)
Який цей твір за жанром? (Балада)
Дайте визначення балади.
Окрім ліро – епічної поезії е лірична. Що автор передає в такому творі? (Власні думки, переживання, настрої).
Назвіть основний жанр ліричної поезії. (Вірш)
2. Мотивація навчальної діяльності.
Взаємини батьків та дітей – важлива проблема.
Якими, на ваш погляд, вони не повинні бути?(міркування учнів на прикладі оповідання Олдріджа «Останній дюйм»).
Наприкінці XX століття англійська  радіостанція Бі - Бі – Сі попросила своїх слухачів назвати найкращих поетів Беликої Британії. З’ясувалося, що ним виявився Кіплінг та його вірш «Якщо…».
Саме з цією поезією ми сьогодні познайомимося.
3. Повідомлення теми та мети уроку.
4. Читання вірша вчителем та учнями в перекладі Є. Сверстюка.
5. Порівняння творів Кіплінга та Олдріджа (Міркування учнів).
   Чим різняться батьки?
   Чи правий герой Кіплінга?
   Як можна назвати його настанови сину?(Поради, заповіді).
6. Робота в парах(виділити ключові слова в рядках вірша)
    Наприклад, «спокійним будь», «звіряйсь на себе» тощо.
    Всі ключові слова – дієслова наказового способу.
То це накази? Поради? Повчання?
Яким батько хоче бачити сина? (Будь…)
      7. Робота в зошитах
            Складання асоціативного куща
8. Завдання: які з цих порад, настанов присутні хлопці хотіли б бачити у себе?
     9. Робота з епіграфом
                Знайти ці рядки у вірші
                Який рядок відсутній?
                  Що означає «…ти - Людина»?
     10. Визначення теми віршадуховний заповіт,як син повинен жити,щоб бути справжньою Людиною  та ідеї: бути людинною можна, коли ти будеш особистістю


10.    Слово вчителя

Цю поезію Кіплінга не раз перекладали багатьма мовами.
Але в абетці читача, окрім понять «оригінал» і «переклад», є «переспів».
Пригадайте,що таке переспів (с. 8 підручника)

Оригінальний переспів вірша «Якщо…» зробив Василь Стус – поет з тяжкою долею борця за вільну Україну. Його творчість ви будете вивчати на уроках рідної літератури. Сьогодні дізнаємося  про Стуса як автора переспіву

                         Перегляд відео «Василь Стус. «Синові». Живий голос» та порівняння його з перекладом Є. Сверстюка.
 

  
       11. Підсумки
          
           -  Скласти сенкан «Людина»(в розумінні Кіплінга та Стуса).
           -  Мікрофон
       
         Сьогодні я дізналася (-вся)…
         Тепер я розумію, що Людина  повинна бути…

       12. Завдання додому
            Виразно читати твір.
             Скласти власне висловлювання на тему: « Якою повинна бути Людина»(використовуючи напрацьоване на уроці)
Підготуватися до контрольної роботи з розділу (ст.139-140)

Немає коментарів:

Дописати коментар