11 клас
Тема: «Старий і море» Е.Хемінгуея – повість-притча про
людину.
Роль підтексту у творі
Мета: розкрити філософсько-символічне наповнення
сюжету твору,його « підтекст», допомогти
учням усвідомити притчевий характер повісті; розвивати навички висловлювати власне розуміння прочитаного; виховувати
гуманістичне і оптимістичне світобачення, прагнення до
гармонійного життя.
Тип уроку: урок засвоєння нових
знань
Обладнання: портрет Е. Хемінгуея,
підручник «Євгенія Влощук. «Зарубіжна література. Хрестоматія – посібник. 11
клас», буктрейлер до свору
Ключові
компетентності:
1) спілкування державною
мовою;
2) уміння вчитися;
3) соціальна та громадянська
компетентності.
Предметні
компетентності:
1)
знання художнього твору у єдності змісту та форми;
2)
розуміння специфіки оригіналу та художнього перекладу;
3)
формування читацького досвіду та якостей творчого читача;
4)
порівняння літературних творів (компаративний аналіз або
його елементи);
5)
уміння творчо – критично осмислювати зміст художнього
твору.
Наскрізні
лінії:
1)
громадянська відповідальність (НЛ -2);
2)
здоров’я та безпека (НЛ - 3)
3)
підприємливість і
фінансова грамотність (НЛ - 4)
Епіграф
Людину можна знищити, але її не можна перемогти.
Ернест Хемінгуей
Перебіг уроку
Забезпечення емоційної готовності до уроку
Особистість виховується Особистістю.
Доброта виховується Добротою.
Любов виховується Любов’ю.
Серце виховується Серцем.
Шалва Амонашвілі
І. Мотивація навчальної діяльності учнів
.
Робота в парах
Завдання: чи можна назвати даного учня справжнім читачем?
який літературознавчий прийом невідомий оповідачу?(ефект айсберга)
яку пораду ви дали б цьому учневі?
Якось один учень так переповідав іншому зміст повісті
Хемінгуея «Старий і
море»: це про нещасливого рибалку. Він нічого не міг
вловити аж 84 дні. На
85-й вловив таку велику рибу, що не міг з нею нічого
зробити. А коли вбив її
і прив’язав до човна, на рибу напали акули і обїли її
до кісток. Ще й гарпун і
ніж втратив. Краще б уже дома сидів.
ІІ. Хвилинка літературознавця
Що таке підтекст?
Дати визначення поняття «повість».
Який твір є притчею?
Об’єднайте ці поняття в один термін
(повість – притча)
Чим різняться повість та повість – притча?
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Прийом «Так чи ні»(учні об’єднуються і обговорюють разом)
Перевірка знання учнями тексту повісті.
(Підтвердити або
спростувати)
1. Старому рибалці не щастило
в морі 84 дні.
2. Батьки Маноліно з радістю
відпускали його в море з Сантьяго.
3. У старого і хлопчика було
спільне захоплення – футбол.
4. У хижі Сантьяго були лише
ліжко,стіл та стілець.
5. На 85-й день старий пішов
у море з Маноліно.
6. Перший улов старого –
невеликий тунець.
7. Велика риба тягла старого
у відкрите море.
8. Старий мав з собою у човні
воду і хліб.
9. Старий переміг рибу і
затяг її в човен.
10. Першу акулу старий
переміг.
11. Сантьяго переміг цілу
зграю акул.
12.Повернувшись додому,
старий заснув. Йому снилися леви.
ІУ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
!Слово вчителя
У повісті можна виділити 2 плани:
Текст– розповідь про пригоду з життя рибалки;
Підтекст– розповідь про людину,сенс її буття і долю у світі.
- Саме другий, філософський,
план повісті ми з вами спробуємо сьогодні
розкрити.
- Знайдіть опис зовнішності
старого.
Яка деталь вказує на вдачу рибалки?
- Як каже герой сам про себе?
(«Я – незвичайний старий»)
- Людина не живе у вакуумі. У неї завжди є якесь оточення. І саме в
стосунках з цим оточенням людина виявляє свої риси,
свою вдачу –
особистість. Якщо говорити про старого Сантьяго, які
його стосунки
можна окреслити? (з суспільством, природою, Всесвітом).
Людина і суспільство:
Людина і природа;
Людина і всесвіт.
2. Робота в парах
І пара– проблема «Людина і суспільство»
- Знайдіть опис хижі старого.
Про що він свідчить?
- Чи є у старого друзі?
- Як ставляться до Сантьяго
батьки Маноліно? Чому вони перестали
пускати сина із старим у
море?
- Які стосунки у старого з
господарем Тераси?
- Для чого старий виходить в
море?
- Про що свідчать думки
старого «Сподіваюсь, вони там дарма не
хвилюються. Хвилюватися, в
тім, може лише хлопчик. Але він-то в
мені не сумнівається! Ні.
Старі рибалки – ті, певно, тривожаться. Та й
молоді теж. Я ж живу серед
добрих людей.»
Учні мають дійти висновку, що Сантьяго живе серед
л.юдей. він старий, але
ще ходить в море. Це – справа його життя, його
покликання. І риба йому
потрібна лише для того, щоб вижити, причому для
старого битися за рибу –
значить битися і за своє місце в людському
суспільстві, яке не визнає невдах.
Вітрило його човна, полатане мішковиною, скидалося на
прапор безнадії.
Турбується про старого лише хлопчик Маноліно. Проте
старий думає і про
людей, які чекають його на березі.
ІІ пара – проблема «Людина і природа»
- Як старий думає про море?
- Як він ставиться до птахів,
летючих риб, черепах?
- Які думки про впійману рибу
хвилюють старого?
- Як вам здається, автор
вважає людину повелителем природи, рабом її
чи частиною природи?
- Що може протиставити
природі людина?
(Людина – частина природи. І всі – птахи, риби,
черепахи, - її менші брати. А
що їм може протиставити людина? Єдину зброю – розум і
волю)
Проблема «Людина і Всесвіт»(обговорюється класом)
-
«Людина в морі ніколи не буває самотня,»-
думає старий.
Які його думки про зорі, про сонце, місяць, вітер, небо?
-
Поясніть, як ви розумієте слова старого:
«Як добре, що нам не
доводиться вбивати сонце, місяць і зорі.»
«Зараз голова у мене така ж
ясна, як і сестри мої, зірки»
ВИСНОВОК: Людина – частина Всесвіту, частина природи;
сенс її існування
– у гармонії з ними та суспільством.
3.
Проблемне запитання
Що
спільного у повісті «Старий і море»
американця
Хемінгуея та у романі «Чума» француза А.Камю?
- Чому ситуацію, в якій опиняється Сантьяго в морі,
можна вважати
межовою? (Рибалка
сам, далеко від берега, риба набагато більша від
нього (маса марліна – до 600 кг, швидкість – до 140
км/год),
оборонятися від акул нічим)
- Як веде себе старий у цій
ситуації? Які риси його характеру ми
бачимо
- Про що свідчать його слова
«Що ти будеш робити, коли вони (акули)
прийдуть вночі? Що ти можеш
зробити? – Боротися. Боротися, поки не
помру»?
- Згадайте, як ми визначали,
узагальненим символом чого є чума у
романі Камю?
А чи є такий символ у повісті Хемінгуея?
Перегляд буктрейлеру до твору
Хемінгуєя
4. Робота над визначенням образів-символів у повісті
«Старий і море»
(море, акула, велика риба,
Маноліно тощо
У. Підсумок
Робота з епіграфом
- Отже, як ви розумієте слова
Хемінгуея «Людина створена не для поразки.
Людину можна знищити, але її не можна
перемогти»?
VІ. Заключне слово учителя
Можливо, це перший твір
Хемінгуея, у якому людина щаслива, бо відчуває
примирення з життям. Те, що у
самотнього Сантьяго є хлопчик, який його
любить і який буде
продовжувати його справу, робить фінал повісті
оптимістичним. Старому
Сантьяго не вдалося вловити і продати велику рибу,
щоб розбагатіти. Але
втративши її, він мужньо приймає цю втрату, він
зберігає в собі гідність,
самоповагу – зберігає в собі Людину.
VІІ. Завдання додому
Написати власне висловлювання «Що я відкрив для себе, читаючи твір Хемінгуея «Старий і море»?»