Розробка уроку за поезією Марини Цвєтаєвої «Книжки в обкладинках червоних»
Тема уроку: «Мої ви друзі незрадливі» (вірш Марини Цвєтаєвої «Книжки в обкладинках червоних».Чарівний світ літератури та мистецтва у творі )
Мета уроку: поглибити знання учнів про поезію як простір для роздумів, спогадів, почуттів; розвивати вміння сприймати ліричний твір в цілому і зокрема, виразно й вдумливо читати його; виховувати вдумливого читача, здатного створити власний світ улюблених героїв і образів та зрозуміти й відчути силу музичного мистецтва
Обладнання: портрет М. Цвєтаєвої, виставка улюблених книжок п'ятикласників, музичні фрагменти з творів Гріга, Шопена
Перебіг уроку
Забезпечення емоційної готовності до уроку
Поетичне вітання
Чи все необхідне до уроку ви приготували?
Голова-щоб слухати.
Вуха-щоб чути.
Очі-щоб усе бачити.
Руки-щоб їх піднімати.
Серце-щоб усе відчувати і сприймати.
Мотивація
Сьогодні у нас працює виставка улюблених книжок з ваших домашніх бібліотечок. Пропоную вам презентувати їх своїм однокласникам за зразком: країна, автор, назва твору, герої (учні знайомлять присутніх з принесеними з дому книжками, які увійшли до заздалегідь складеного ними переліку всіх, що є в них вдома )
Слово вчителя
Я рада, що вдома ви маєте книжки, читання яких приносить вам задоволення. Сьогодні ми познайомимось з твором, автор якого має в цьому плані спільне з вами. Але спочатку повторимо «абетку читача».
Актуалізація опорних знань
- Які роди літератури відомі вам?
- Чим різняться поезія та проза?
- Назвіть основний жанр поезії.
- Що зазвичай передає автор вірша? (власні роздуми, почуття, спогади. переживання)
Повідомлення теми, мети уроку
Засвоєння нових знань
Робота з підручником (читання та обговорення статті про Марину Цвєтаєву).
Слово вчителя
З чотирьох років Марину вчили грі на роялі. Любов до музики передавала дівчинці мати. Вона грала твори Гайдна, Гріга, Шопена… Прекрасні, неповторні звуки переносили майбутню поетесу в чарівний світ. Разом з музикою в її життя непомітно
увійшли книжки.
(тихо звучить музичний фрагмент з твору Е. Гріга)
Виразне читання вірша Цвєтаєвої «Книжки в обкладинках червоних» в оригіналі та в перекладі (можливі варіанти: вчитель читає оригінал, підготовлений учень переклад або ж навпаки)
З'ясування
1) первісного сприйняття поезії;
1) первісного сприйняття поезії;
2) «вдалості» перекладу;
3) розуміння та тлумачення незнайомих слів та понять (раювання, Діоген, Принц і Жебрак)
Робота з текстом
- Віднайти у вірші речі, звуки, події, з якими лірична героїня пов'язує своє дитинство.
Звучить фрагмент з твору Шопена «Ноктюрн»
- Чому, на вашу думку, саме ця мелодія навіює спогади про дитинство?
- Яким ви уявляєте дім, що постає перед нами?
- Знайдіть та прочитайте діалог матері та доньки. Про що він свідчить?
- Які книжки згадує героїня? Чому саме їх? (Це книги про дитинство).
- Ким є книги для неї? («Мої ви друзі незрадливі»)
- Як ви розумієте означення «незрадливі»?
- Як називається цей художній засіб? (епітет)
Слово вчителя
Цвєтаєва використовує у вірші кольорову гаму. Яку саме? Чому? (Червоний, золотий)
* Червоний - символ вогнища, тепла, затишку. Це улюблені образи
поетеси.
* Золотий – колір щастя, коли поруч мама, рідні і близькі люди.
Коли поруч – «друзі незрадливі» в «обкладинках червоних».
Робота над виразним читанням вірша.
Підсумки уроку.
«Мікрофон»
Мої «друзі незрадливі» - це…
Завдання додому
Підготувати виразне читання поезії М. Цвєтаєвої.
Методичний коментар
Це перший з двох уроків, відведених програмою на вивчення даного твору.
Немає коментарів:
Дописати коментар