Тема уроку: Джон Кітс – англійський поет. Сонет «Про коника та цвіркуна». Поетизація образу природи
Мета уроку: познайомити учнів з творчістю Джона Кітса, допомогти їм відкрити для себе красу поезії; формувати предметні та ключові компетентності учнів відповідно до Держстандарту освіти; розвивати навички виразного читання та початкового аналізу поезії; виховувати естетику читацьких смаків, любов до природи
Обладнання: портрет Джона Кітса; презентація «Джон Кітс»; пейзажні замальовки; картинки «Коник», «Цвіркун»; картки для групової роботи та роботи в парах
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу
Форма: інтегрований (зарубіжна література, англійська мова, музика,фізична культура)
Ключові компетентності:
1) спілкування державною мовою;
2) спілкування іноземними мовами;
3) уміння вчитись;
4) обізнаність та самовираження у сфері культури
5) екологічна грамотність
Епіграф
Жити щасливо і жити в злагоді з природою – одне й те саме
Сенека
Перебіг уроку
Забезпечення емоційної готовності до уроку
Весела пісенька дзвіночка
Покликала нас всіх на урок,
Я бачу ваші милі личка
І очі з безліччю думок.
Ми помандруємо в світ чудовий - поетичний!
1.Актуалізація опорних знань («місток» до нової теми)
Слово вчителя
Ми завершили вивчення казки Оскара Уайльда. Хлопчик - зірка… Надзвичайно гарний. Але…
Пригадайте, кого він скривдив (жебрачка, Кріт, Білочка,Коноплянка).
До кого у героя не було жалю? (ні до людей, ні до братів наших менших).
Існує ланцюжок: Людина – Природа . Яким повинно бути наше ставлення до природи?
Робота з епіграфом
Зверніть увагу на слова філософа Сенеки.
Віднайдіть слово, яким можна окреслити взаємини людини з природою (Злагода)
Де повинна бути злагода?
ЗЛАГОДА
в сім’ї у державі в природі
2. Робота згідно теми уроку
Літературознавча хвилинка
Сьогодні ми починаємо вивчення нового розділу «Природа і людина». Погортайте сторінки.
До якого роду літератури належать твори, які ми будемо вивчати? (Поезія)
Які роди літератури вам відомі?
Дайте визначення.
Чим відрізняються поезія і проза?
Продовжіть речення
Автором поетичного твору є…(поет)
Автором прозового твору є…(письменник)
Автором драматичного твору є…(драматург)
«Пошук інформації»
Завдання: перегляньте матеріал розділу 1та спробуйте визначити тему уроку.
Підказка слова – паролі: Коник, Цвіркун, Частокол,Стерня, Стодола, Доли, Сіножать
Формулювання теми уроку та запис у робочих зошитах
Мотивація навчальної діяльності
Джон Кітс – поет, для якого природа стала джерелом натхнення. На жаль, поет прожив недовго. Не дожив до свого 26 – ліття. Та, зрештою, він розповість вам про себе сам
(Перегляд презентації з інтернету)
Робота з підручником: «Словник Мудрої Сови»(Поняття «епітет», «»метафора)
Приклади : голосок ніжний, мелодійний (епітети)
Робота з картками «Знайди та підкресли епітети»
№1 Сяйво дивовижне, сонячне, , казкове.
№2 Сніг пухнастий, білий, цукристий.
№3 Промінці веселі, грайливі,сонячні.
№4 Дощик замріяний, весняний, таємничий
Введення поняття «Оригінал», «Переклад»
Оригінал Переклад
авторський відтворення тексту
твір іншою мовою
Робота з поезією Джона Кітса «Про коника та цвіркуна»
1). Введення поняття «сонет»
14- рядковий поетичний твір (2 чотиривірші, 2 тривірші), в якому йде мова про природу,кохання, наявні роздуми поета про життя
2). Читання поезії
1) оригінал - вчителем англійської мови
John Keats. On the Grasshopper and Cricket
The poetry of earth is never dead:
When all the birds are faint with the hot sun,
And hide in cooling trees, a voice will run
From hedge to hedge about the new-mown mead;
That is the Grasshopper's – he takes the lead
In summer luxury, – he has never done
With his delights; for when tired out with fun
He rests at ease beneath some pleasant weed.
The poetry of earth is ceasing never:
On a lone winter evening, when the frost
Has wrought a silence, from the stove there shrills
The Cricket's song, in warmth increasing ever,
And seems to one in drowsiness half lost,
The Grasshopper's among some grassy hills.
2) переклади (українською – В.Мисика, російською – С.Маршака) - вчителем зарубіжної літератури
(«Скільки я знаю мов – стільки разів я людина»)
3).Запитання та завдання
1) Чи сподобався вам твір?
2) Які картини виникли у вашій уяві?
3) Прочитайте поезію мовчки.
4) На скільки частин можна умовно поділити сонет? (2)
5) Як би ви умовно назвали кожну з частин? (1ч.- літо, 2ч.- зима )
6) Виразно прочитайте кожну із частин вголос
Вчитель музики пропонує учням прослухати запис твору П. Чайковського «Пори року» з коротким попереднім коментарем
Робота - дослідження в групах (під супровід легкої функціональної мелодії)
1. Довести, що в першій частині показано картину спекотного літнього полудня.
2. Довести, що в другій частині показана картина суворої зими.
Презентація напрацьованого
Фізкультхвилинка (вчитель фізвиховання)
Робота з художніми засобами
Епітети: голосок «невтомний», мовчання «крижане».
Метафора: «поезія землі не вмре ніколи»,коник «веде довгий танок», «поезія землі не оніміє», «зима поля заковує».
Антитеза: літо – зима
Запитання
В яких рядках сонета Джон Кітс передає думку про вічний рух життя?
«поезія землі не вмре ніколи», «поезія землі не оніміє»
Адже влітку про життя нагадує невтомний голос коника. А взимку пісня цвіркуна немов стверджує: життя продовжується.
Саме тому «поезія землі не вмре ніколи», «поезія землі не оніміє».
Читаючи сонет, які саме рядки ви спробуєте виділити.
Повторне читання поезії учнями
4)Складання сенкану «Життя».
5)Прийом «Спілкування з автором»
Шановний містер Джон, я…
6)Підсумки уроку
Сьогодні я дізнався(лася), що…
Сьогодні я зрозумів (лася), що…
Завдання додому
1) виразне читання сонета;
2) знати поняття «сонет»,«епітет», «»метафора;
3) створити ілюстрацію до твору.
Немає коментарів:
Дописати коментар