Компетентнісний підхід кардинально змінює освітню роль учня - із реципієнта (того, хто сприймає інформацію) він перетворюється на активного учасника освітнього процесу, самостійного суб'єкта навчальної діяльності, котрий здобуває, перевіряє, обробляє та використовує інформацію. (Із Концепції Нової української школи) Дитина ХХІ століття - це вже не учень, а здобувач знань. Учитель ХХІ не навчає, а допомагає дитині здобувати знання, координує її дії.(Із Закону України "Про освіту")

понеділок, 12 листопада 2018 р.

Ідея радості й відкриття світу у творі Елеонор Портер «Полліанна». 5 клас


 Тема уроку :    Ідея радості й відкриття світу у творі Елеонор Портер «Полліанна»

Мета уроку:    поглибити знання учнів щодо основної ідеї роману, розвивати вміння міркувати про прочитане, узагальнювати, робити власні висновки; виховувати читацьку культуру в процесі роботи з твором великого жанру – романом

Обладнання:    портрет Елеонор Портер, буктрейлер до твору
                                             
Очікувані результати:

ü  учні вміють розповідати про основні події твору;
ü  характеризують образ головної героїні з точки зору її гри «в радість»
ü  дають оцінку моральним вчинкам Полліанни

Перебіг уроку

Забезпечення емоційної готовності до уроку
Дітидавайте привітаємося із сонячним промінцями і перетворимося на маленькі сонечка.
«Я- маленьке сонце. Я прокидаюся. Я вмиваюся. Я розчісую свої промінці і піднімаюся вільно і урочисто.
Я-велика Куля. В мене є багато тепла і світла.
Я- велике Сонце. Я дарую своє тепло всім: небу, хмаркам, річці, полям, тваринам, людям. Я посміхаюся від щастя дарувати тепло.»

1.     Вступне слово вчителя

  Декілька уроків поспіль спілкуємось ми з головною героїнею роману Елеонор Портер та дорослими, які оточують дівчинку. Непростими є стосунки між ними.

2. Мотивація навчальної діяльності на уроці.

Ø  Уявімо собі, що Полліанна  живе в наш час і відкрила свою сторінку в соціальних мережах. Кого з дорослих, на вашу думку, вона могла б включити до числа своїх друзів?
Ø  Чи був би у дівчинки «чорний список»?
Ø  Чому вона не може мати такого списку? (дівчинка вважає, що всі люди добрі, хороші, тільки, чомусь, приховують це).

3. Актуалізація та поглиблення знань з теорії літератури.

§  Пригадайте, який за своїм жанром твір «Полліанна».
§  Що таке роман?
§  Чим він різниться від повісті?
§  Чи можемо ми погодитись, що автор показує нам, читачам, історію формування характеру головної героїні? (Так, Портер показує нам минуле героїні, багато разів у своїх спогадах Полліанна повертається до цього минулого. Автор широко показує і її сьогодення.

4. Робота над змістом твору

Завдання

  Пропоную спробувати відтворити події Минулого і Сьогодення у творі

 
 
v  Що, на ваш погляд, об’єднує Минуле й Сьогодення Полліанни?
v  Що взяла з Минулого дівчинка, окрім валізи та декількох сукенок?(Гру в «радість»)

5. Повідомлення теми та мети уроку

Слово вчителя
                                                        
Спробуйте увити собі вулицю у великому місті. Безліч людей. У кожного свої проблеми. У кожного своє життя. Ви йдете та уважно вдивляєтесь у  ці обличчя. Які вони?
(Зосереджені. Напружені. Сумні. І дуже-дуже мало радісних облич).
Чому це так? Невже так все погано у житті цих людей?!
Кого, на вашу думку не вистачає поряд з цими людьми?
(Полліанни з її грою в «радість»).

6. Словникова робота

Складання синонімічного ряду: радість – радісний – радіти

Тлумачення лексичного значення слів
Радість – почуття задоволення, внутрішнього умиротворення.

Радісний –
-          сповнений радості;
-          той, хто приносить радість;
-          той, хто передає радість.
Радіти – відчувати радість.

7. Питання та завдання класу

Пригадайте, хто придумав гру в «радість» (Батько)

Завдання: знайти в тексті та прочитати розповідь Полліанни про історію гри.

Ø  Чи є щось спільне між лялькою та милицями?
Ø  Чому милицям слід було радіти ?(Тому, що вони, милиці, Полліанні не потрібні, у неї все гаразд з ногами).

Спробуємо створити асоціативне гроно «Лялька», «Милиці».


Ø  Чому батько придумав цю гру? (Щоб Полліанна не плакала)
Ø  Доберіть до поданих слів антоніми :
Радість – (Сум)
Сміх – (Сльози, плач)
Ø  Пригадайте, коли Полліанні вкрай необхідна була гра в «радість»? (Коли їй було дуже сумно, важко, коли не виправдовувалися її сподівання)
Ø  Навести приклади з тексту (Можливо зупинитися на епізоді «Кімната на горищі» )
К І М Н А Т А
Якими були відчуття дівчинки від кімнати?
Справжні: розчарування.
Вигадані: «радість» від того, що не буде бачити в дзеркалі ластовиння на своєму обличчі.

Слово вчителя
Полліанна поселилася в будинку своєї тітки. Цей простір затісний для неї. Дівчинка хоче відкрити для себе Світ. У романі цей Світ – це містечко та його жителі.

v  Як жив кожен з героїв до появи в їхньому житті Полліанни?
v  Які відбулися зміни?

Місіс Сноу (інвалід) – плете різноманітні речі, які приносять користь дорослим і малюкам.
Містер Джон Пендлтон – всиновив Джиммі Біна
Тітка Полли – можливо, знайде своє щастя з лікарем Чілтоном.

§  Що може змінитися в людині? (Зовнішність, поведінка, мова, душа)
§  Яка з цих змін, на вашу думку, найважливіша? (Душа)
§  В що вірила Полліанна? (Виявляється, в душу людини).
§   
За Біблією
-          людина заслуговує всепрощення;
-          може спокутувати гріх;
За Полліанною
-          поганих людей немає;
-          всі люди добрі;
-          вчинки людей можна виправдати;
-          кожній людині потрібно дати шанс.

Перегляд буктрейлеру до твору з інтернету


Завдання:
окреслити світ, який відкрила собі та жителям містечка Полліанна
8. Підсумки уроку
   Таким чином , американська письменниця Елеонор Портер немов попереджає нас: не гнівіть Бога, радійте життю, змінюйте світ на краще. Якщо в житті виникають труднощі – пригадайте Полліанну з її грою в «радість».
   Мікрофон:
Що я хотіла(в) би побажати Полліанні?
Завдання додому

Підготуватися до уроку розвитку мовлення. Переказати уривок з роману «Зустріч Полліанни з Джиммі Біном»

©      від імені Джиммі Біна (хлопчики)
©      від імені Полліанни (дівчатка)















середа, 17 жовтня 2018 р.

Ідеї Василя Сухомлинського про роль художньої книги та читання в житті дитини Творчість як мірило життя

                       

Тестові завдання для актуалізації опорних знань за змістом казки Оскара Уайльда «Хлопчик - зірка»

Тестові завдання
      для актуалізації опорних знань за змістом казки Оскара Уайльда «Хлопчик - зірка»
                                                  
1.Оскар Уайльд – письменник
  А) німецькомовний
  Б) англомовний
  В) російськомовний
  Г) україномовний
2.За жанром твір  «Хлопчик - зірка»
  А) повість
  Б) оповідання
  В) казка
  Г) роман
3.Де мати народила Хлопчика – зірку?
  А) в полі
  Б ) вдома
  В) у лісі
  Г) біля річки
4.Один із Лісорубів забрав знайдену дитину, тому що
  А) пожалів її
  Б) думав, що розбагатіє
  В) хотів віднести матері
  Г) йому сподобався плащ
5.Оскар Уайльд  порівнює зовнішність Хлопчика – зірки з рослинами. Якими саме?
   А) дерева
   Б)  кущі
   В) трава            
   Г) квіти
6. «Золоті» кучері» хлопчика нагадують
   А) «пелюстки троянди»
   Б)  «осіннє листя»
   В)  «пелюстки нарциса»
   Г)  «розквітле дерево»
7.Герой пишався
   А) названими батьками
   Б) власною вродою
   В) матір’ю
   Г) вірним другом
8.На кого «зглянувся»  Хлопчик – зірка
   А) бідне Зайченя
   Б) названа мати
   В) рідна мати
   Г) рідний батько
9.Кого Хлопчик – зірка позбавив можливості літати?
   А) Коноплянка
   Б) метелик
   В) соловейко
   Г) горобчик
10.Прокажений просив
   А) хліба
   Б)  води
   В) їсти
   Г) монету
11.Ознака усвідомлення героєм життєвих помилок
   А) він плаче
   Б) він сміється 
   В) він мовчить
   Г) він танцює
12.Основна думка твору Оскара Уайльда  
   А) не можна бути жадібним
   Б) зовнішня краса повинна гармоніювати з внутрішньою
   В) не можна кривдити пташок та звірів
   Г) слід просити пробачення

Відповіді: 1Б, 2В, 3В, 4А, 5Г, 6В, 7Б, 8А, 9А, 10Г, 11А, 12Б.

понеділок, 15 жовтня 2018 р.

Шиллер "Ода до радості"

Шиллер "Ода до радості"
9 клас
Тема уроку: Просвітницька ідея об’єднання людства в оді  Ф. Шиллера «До радості». Пафос твору, який став гімном Євросоюзу

Мета уроку: допомогти учням виокремити просвітницькі ідеї свободи і справедливості в творі; поглибити поняття про оду як один із жанрів лірики; вдосконалювати вміння працювати в малих групах; виховувати оптимістичне світосприйняття, прагнення жити в мирі та злагоді з іншими народами, європейський світогляд

Обладнання: портрет Ф. Шиллера, матеріал для роботи в групах, відеоскрайбінг «Ода «До радості» Ф. Шиллера», фрагмент фіналу Дев’ятої симфонії Бетховена

Ключові компетентності:
Учень усвідомлює зв’язок різних ознак культурного, соціального, технологічного розвитку людства (НЛ -1); цінує спільну працю, громадянську ініціативу (НЛ -2).

Предметні компетентності:
розуміння визначення поняття «ода», його зв’язку із родовим поділом літератури;
уміння оцінювати художню вартість твору;
формування якостей творчого читача та розвиток читацького досвіду

Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Форма проведення: бінарний урок з елементами компаративного аналізу

Перебіг уроку
Забезпечення емоційної готовності до радості

Покладіть руки на парту, закрийте очі та промовляйте:
Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.
Я особистість творча.
Я бажаю однокласникам успіхів на уроці.

1.Мотивація діяльності на уроці

Читання уривку з повісті Е. Портер «Полліанна» (Замість очікуваної ляльки  героїня отримує від леді з Жіночої Допомоги  милиці; батько заспокоює доньку і навчає її грати в незвичайну  гру).
Запитання класу

Пригадайте, як називалася гра.
Що означає «грати в радість»?
Тобто, тобі сумно, хочеться плакати. А ти вдаєш, що тобі радісно.
Чи легко це?! Точка зору медиків, учених з цього приводу?
Чи можна назвати таке почуття природнім? щирим?
Коли, на вашу думку, почуття радості природне, тобто справжнє?

В Біблії понад 700 разів згадується, що сум – це гріх

2. Завдання:
створити  в робочих зошитах асоціативне гроно «Радість» та презентувати його.
3. Робота в групах з використанням матеріалу, накопиченого під час виконання вдома випереджувального завдання (робота зі  змістом біблійної легенди «Вавілонська вежа» та уривком з поеми Г. Лонгфелло «Пісня про Гайявату»)

I група                             II група                                                          
   Чому Вавілонська вежа              Що перемогло в уривку
   залишилась                         «Люлька миру»?                    
   недобудованою?           

4. Презентація напрацьованого в групах.
5. Слово вчителя -  «місток» до нової теми: необхідність взаєморозуміння, дружби, братання між народами.

6. Повідомлення теми та мети уроку.
    Коментар щодо форми проведення ( урок бінарний: зарубіжна література, історія
7. Актуалізація опорних знань
  
    Дати визначення доби Просвітництва.
    Назвіть основні ознаки доби.
    Як називалися діячі доби?
    Як просвітники сприймали світ? (оптимістично)
    Доберіть слово – антонім до слова «оптимізм»

 8.  Робота в мікрогрупах
      Завдання
   У робочих зошитах створити інформаційну протилежність

 Оптимістичне світосприйняття----------------------------------
 Песимістичне світосприйняття----------------------------------                            
                                                             

 9. Повторення знань з теорії літератури
   Назвати роди літератури.
   Які види лірики вам відомі? (лірична, ліро – епічна)
   Зазначити жанри ліричної поезії (вірш, ода).
   Дайте визначення жанру «ода».

10.  Робота над твором Ф. Шиллера.
  Виразне читання оди «До радості»(уривків,що стали гімном Євросоюзу).
  Висловлення  учнями суджень щодо твору.
  Визначення теми та ідеї оди.

11. Робота з підручником (с.44)
12.  Стисла бесіда
    Чому ода має таку назву?
    Які загальнолюдські настрої та сподівання передано автором?
    Які рядки є провідними, на вашу думку?
    До чого закликає автор?

13. Слово вчителя
      Афоризм «Краса врятує світ», без сумніву, актуальний в усі часи. Той, хто розуміє прекрасне, зможе повернутися до своєї природності. Адже ідея «природної людини»
була однією з провідних у світогляді діячів Просвітництва.
Просвітницька ідея   об’єднання людства в оді  Ф. Шиллера «До радості»,
пафос твору надихнули композитора Бетховена покласти оду на музику та
увести до складу завершальної частини знаменитої Дев’ятої симфонії. З 1993 року  твір став відомий як гімн Європейської Співдружності.

14. Коментар вчителя історії «ЄС: мета створення, завдання. Шлях України до Європейської Співдружності»

15. Перегляд відеоскрайбінгу « «Ода до радості» Ф.Шиллера» https://www.youtube.com/watch?v=WHh0VqxVhaU



16. Слухання фрагменту з музичного твору; з’ясування відчуттів, які вів  викликав.

17. Складання сенкану «Радість».

18. Підсумки
   
     Мікрофон
   
    Сьогоднішній урок допоміг мені зрозуміти
    Ідея «Оди до радості» Ф.Шиллера» актуальна і сьогодні , тому що…

 19. Завдання додому
  
    Підготуватися до контрольної роботи з теми «Література доби Просвітництва» (тестування)

Марсель Пруст «На Сваннову сторону»

Марсель Пруст «На Сваннову сторону»

11 клас
Позакласне читання
Тема уроку: Використання асоціацій в прочитанні художнього тексту

Мета уроку: поглибити знання учнів про художній текст; розвивати вміння сприймати підтекст твору, зокрема, через модерністський прийом «потік свідомості», асоціативне мислення на прикладі епізоду з роману Марселя Пруста «На Сваннову сторону»;виховувати культуру читача, естетичні смаки старшокласників

Тип уроку: урок - дослідження

Обладнання: підручник «Євгенія Волощук. Зарубіжна література – хрестоматійний посібник. 11 клас . – Київ. «Юридична книга». 2002»                    

Перебіг уроку

Забезпечення емоційної готовності до уроку
Люблю я свій розум,
Увагу та пам'ять.
Працює мій мозок.
І вчусь я старанно.
Сприймаю все нове

І мислю логічно...
Мотивація дослідницької діяльності. Підготовка до дослідження тексту

    1. Спробуємо уявити собі айсберг. Це крижана глиба, дві третіх якої під водою.
  •  Яка частина айсберга на поверхні? (Так, одна третя)
  •  Це більша чи менша його частина?(Більша)
 Завдання
Літературознавці в своїх дослідженнях провели паралель

Художній текст                Айзберг як прироне явище
      


Отриманий результат
   
одна третя художнього тексту – на поверхні;         
дві третіх художнього тексту «сховані під водою»
Це «підтекст» (с.548 словника)

   2. Експрес  - бесіда для мотивації дослідницької діяльності

Де ви на цю мить знаходитесь? (на уроці)
А подумки?
Чи всі ваші думки зосереджені повністю на тому, про що ми зараз ведемо мову?
(Безумовно, ні. Хтось із присутніх подумки мріє про  гарячий чай з бутербродом, хтось пригадує подію вчорашнього дня … )

Підсумок.
Яким чином це співвідноситься з запропонованою мною темою уроку?
Пояснюю. Письменники – модерністи використали в своїх творах саме цю особливість нашої свідомості та назвали цей прийом «потік свідомості» (с.549)
  
 3. Введення поняття «асоціації», «асоціативне мислення» (дерево за вікном,хмаринка в небі – кожен із присутніх уявляє своє).

Тобто, для дослідження нам потрібні саме ці поняття: «»підтекст»,  «потік свідомості», «асоціації».

Повідомлення теми та мети уроку, очікуваних результатів

Дослідження епізоду з роману Марселя Пруста «На Сваннову сторону» (с. 40)

Коментар
 Марсель Пруст – французький письменник, один із засновників  новаторського романного циклу «У пошуках утраченого часу». Один із романів циклу – «На Сваннову сторону». Головний герой пробує пізнати таємничий навколишній світ, розібратися в його загадках. Живе він у містечку Комбре, де всі знають одне одного.

Робота за текстом

Абзац 1    Які слова ви змогли б виділити як ключові? (Мадленки, чай, раювання )

Абзаци 2,3   « Несподівана радість». Звідки вона? («потік свідомості» Марселя)
    
 «всесильна радість» - «напій уже не той» - «істина не в ньому,а в мені» - «тиняюсь у здогадах» «іду до голови по розум» - розум не допоможе –  слід продовжувати шукати в свідомості й «творити»

     Коментар: внутрішній монолог героя – це прагнення з’ясувати, звідки відчуття «раювання», з чим або ким пов’язане воно. Але однозначно: це відчуття пов’язане зі смаком тістечка, назва якого «мадленка».
Асоціативне мислення Марселя інтенсивно працює…

Абзаци 4,5,6

    Яким чином герой пробує віднайти загадковий зв’язок?
    Чи легко це йому зробити?

        (Міркування учнів за змістом зазначених абзаців)

Абзац 7
  Читання, коментарі (відбувається процес повернення до минулого, шукається «утрачений час» - саме в цьому пояснення назви циклу романів М. Пруста).

Робота за змістом абзацу 8
   Завдання:
1) знайти ключові  слова та словосполучення -асоціації

 «смак розмоченої в липовому відварі мадленки, якою частувала тітка» - «стара тітчина кам’яниця» - містечко Комбре ( майдан ,вулиці , квіти, церкви, міщани з їх оселями)

2) скласти асоціативий ряд

Чай з розкришеною мадленкою – раювання – спогади - пошуки істини - смак розмоченої в липовому відварі мадленки, якою частувала тітка» - «стара тітчина кам’яниця» - містечко Комбре ( майдан ,вулиці , квіти, церкви, міщани з їх оселями)

Підсумки
  •    Чи вдалося герою віднайти втрачений час?
  •    Яким чином?
  •    Що допомогло герою в пошуках?
  •    «Від мадленки до Комбре». Чи можна було б так сформулювати тему сьогоднішнього уроку?
Мікрофон

Чи допоможе такий підхід до прочитання художнього тексту стати кращим читачем?

Хвилинка рефлексії

Чи були у вас моменти, коли ви «шукали втрачений час»?